کد خبر: ۸۴۷۷۴
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
چند سالی است که فصل گرما با طغیان جمعیت سفیدبالک‌ها یا مگس‌های سفید در هوای شهر تهران همزمان می‌شود و هر روز که از این آب و هوای گرم می‌گذرد، بر تعداد آنها و مزاحمتی که شهروندان متحمل می‌شوند، افزوده می‌شود که به گفته یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی از سال گذشته شهرداری تهران مستقیما مسئولیت مقابله و مبارزه با آن را بر اساس دستورالعمل‌های تدوین شده بر عهده دارد.
جمهوریت؛ سفیدبالک‌ها یا مگس‌های سفید طی سال‌های اخیر همزمان با فصل گرما جمعیت‌شان رو به افزایش می‌رود و طغیان می‌کند که همواره با اخبار و حاشیه‌هایی نیز همراه است. برخی آن را ناقل بیماری می‌دانند و برخی دیگر که خود کارشناس در حوزه گیاه‌پزشکی هستند، معتقدند که این سفیدبالک‌ها تنها مزاحمت برای شهروندان ایجاد می‌کنند و هیچ ضرر و زیانی ندارند.

طی سال‌های گذشته سازمان حفظ نباتات به عنوان مسئول تدوین دستورالعمل مقابله با سفیدبالک‌ها از طریق فرمون‌های چسبی و کارت‌های زرد، نسبت به این مسئله هشدار می‌داد و از آغاز تا انتهای این پروژه اطلاع‌رسانی لازم را انجام می‌داد اما گویا از سال گذشته تاکنون شرایط عوض شده و مسئولیت مستقیم مبارزه با این پدیده به شهرداری تهران واگذار شده است و مقرر شده تا کسی در این زمینه صحبت نکند.

اما سوال اینجاست که شورای پنجم شهر تهران و شهردار جدید که همچنان در گیر و دار نقل مکان به ساختمان شهرداری هستند،   آیا متوجه طغیان جمعیت سفیدبالک‌ها در سطح شهر هستند و چرا همچنان تابستان تهران باید شاهد این پدیده باشد.

به گزارش ایسنا، سفیدبالک‌ها از آفات مهم و برای طیف وسیعی از محصولات کشاورزی مهم در بسیاری از نقاط جهان به ویژه در مناطق گرمسیری محسوب می‌شود که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و به ویژه در شرایط گلخانه‌ای بر روی گیاهان زینتی و محصولات گلخانه‌ای در جمعیت‌های خیلی بالا دیده می‌شوند اما از حدود چهار سال گذشته تاکنون به ویژه در فصل تابستان به شهر تهران وارد شده‌اند و فضای پایتخت به غیر از هوای گرم در این فصل مملو از سفیدبالک‌ها و مگس‌های سفید است.

منبع: ایسنا
برچسب ها: مگس سفید ، شهرداری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر