کد خبر: ۸۳۱۱۶
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
مهدی پازوکی در گفت و گو با جمهوریت مطرح کرد:
عضو هئیت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه جذب سرمایه‌گزاری تنها راه بهبود فضای کسب و کار است، گفت: برخی افراد که با دلالی و واسطه‌گری روزگار می‌گذرانند بزرگترین مانع جذب سرمایه داخلی و خارجی هستند.
جمهوریت؛
مهدی پازوکی تحلیلگر مسائل اقتصادی در گفت و گو با شبکه خبری جمهوریت با بیان اینکه نرخ بالای بی‌کاری در سال‌های اخیر مربوط به افزایش نرخ متولدین در دهه 60 می‌باشد که اکثرا تحصیلکرده نیز هستند، اظهار داشت: تقاضای نیروی کار در سال گذشته 1 میلیون و 300 هزار نفر بوده است در حالی که طبق آمار رسمی کشور دولت توانسته 700 هزار شغل ایجاد کند.
عضو هئیت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه افزایش سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی تنها راه رفع معضل بی‌کاری است، خاطرنشان کرد: یکی از معضلات طی سال‌های گذشته افرادی بودند که مانع از حضور سرمایه در کشور می‌شدند چرا که با سرمایه‌گذاری رانت اقتصادی و درآمد از فعالیت‌هایی نظیر دلالی برای آنها از بین می‌رفت در نتیجه طی سالیان هر روز با افزایش نرخ بی‌کاری مواجه هستیم.
وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از راه‌های ایجاد شغل و برون رفت از مشکلات اقتصادی توجه به بخش خصوصی است، تصریح کرد: توجه و دادن اختیار به بخش خصوصی موجب جذب سرمایه و افزایش درآمد دولت شده در نتیجه به ایجاد اشتغال می‌انجامد همچنین با افزایش سرمایه هم داخلی و هم خارجی به راحتی می‌توان با حذف واسطه‌گران بر مشکلات معیشتی نیز فائق آمد.
وی با بیان اینکه تعامل سازنده با جهان نیز می‌تواند به حل مشکلات اقتصادی بیانجامد، تاکید کرد: تعامل با دنیای بیرون می‌تواند به ترمیم چهره اقتصادی یک کشور منجر شود، برجام محصول تعامل با جهان است و این مهم اقتصاد ایران را به قبل و بعد از برجام تبدیل کرده، به طوری که قبل از انجام این تعامل بین‌المللی اقتصاد کشور به سرعت رو به افول بود.
مهدی پازوکی با اشاره به به پیشرفت صنعت نفت در دولت یازدهم، گفت: فراموش نکنیم که تولید نفت خام از روزی 700 هزار بشکه در دولت قبل به 3 میلیون بشکه در این دولت رسیده است، علاوه بر اینکه انعقاد قراردادهایی نظیر توتال موجب پیشرفت و حرکت رو به جلو و توسعه فازهای مختلف نفتی در کشور می‌شود که می‌تواند به افزایش اشتغال منجر شود.
عضو هئیت علمی دانشگاه علامه طباطبائی با بیان اینکه برای بهبود شرایط کسب و کار در کشور همه دستگاه‌ها باید پای کار بیایند، افزود: قوه مقننه در بحث قانون‌گزاری و نظارت و قوه قضاییه در مبارزه با فساد می‌توانند به دولت بهبود شرایط کسب و کار کمک کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر