کد خبر: ۸۱۴۱۳
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۷
خواندن تاريخ گاه درس عبرتي براي آينده و زمان حال انسان است تا جايي كه برخي در بيان عاميانه و محاوره‌اي بيان مي‌كنند كه «تاريخ تكرار مي‌شود» و اين بيان حتي در كلام امام علي (ع) نيز به چشم مي‌خورد آنجا كه مي‌فرمايند: «حوادث عالم شبیه یکدیگرند و وقتی در گذشته حادثه ای اتفاق افتاده باشد شبیه آن نیز در آینده اتفاق خواهد افتاد.» توجه به اين موضوع و اهميت آن باعث مي‌شود تا تاريخ مورد مطالعه قرار گيرد و عبرت‌هايي از آن گرفته شود.
جمهوریت؛
در بازه زماني گذر 1400 سال از دوران صدر اسلام شايد زماني طولاني باشد اما آنچه كه در آن دوران گذشته است مي‌تواند تكراري براي آيندگان و زمان حال باشد.  23 سال از بعثت پيامبر مكرم اسلام (ص) گذشته بود كه ايشان چشم از جهان فروبست و دنياي اسلام را در اندوه و ماتم فرو برد. فقداني كه تاثر و تالم فراواني به همراه داشت؛ چرا كه از يك‌سو خاتم پيامبران درگذشته بود و از سوي ديگر اقداماتي خلاف گفته پيامبر در سقیفه در حال شكل‌گيري بود كه اگر سكوت امام علي (ع) در جريان غائله سقيفه نبود مي‌توان گفت كه امروز اسلام هم از چنين جايگاهي برخوردار نبود. آنچه كه بعد از پيامبر بر دنياي اسلام گذشت فاجعه‌اي بود كه به چند دستگي امت منجر شد. انتقال شرايط آن روزهاي دنياي اسلام به روزهاي فعلي و روزهاي پس از وفات رهبر كبير انقلاب اسلامي  نيز بيانگر شرايطي مشابه است. پس از رحلت امام خميني (ره) برخي بر مسيري رفتند كه انقلاب اسلامي را دچار دوگانگي و دو دستگي كرد و اگر اتحاد نظر و صمیمیت رهبري  انقلاب و مرحوم  آيت الله هاشمي رفسنجاني در آن دوران نبود مي توان گفت عاقبتي نچندان خوشايند در انتظار انقلاب نوپاي اسلامي بود.  

امروز هم پس از گذشت 28 سال از آن دوران و با درگذشت یار دیرین امام و شناسنامه انقلاب در سال 95 بار ديگر زمزمه‌هايي از تفرقه و ادامه تهمت‌ها و افتراهاي جديد به گوش شنيده مي‌شود، با اين تفاوت كه در زمان هاشمي فقيد، آيت‌الله از بلند شدن صداهاي ناهنجار و افتراهاي نابجا جلوگيري مي‌كرد و گاه خود سپر بلا مي‌شد تا نهضت آسیب نبیند و انقلاب از مسیر اولیه اش خارج نشود اما امروز جاي خالي ايشان به شدت احساس مي‌شود. 

امروز نه تنها جاي خالي آيت الله هاشمي در جلوگيري از تفرقه‌ها و تهمت‌ها مشاهده مي‌شود بلكه خانواده ايشان نيز به شدت مورد افترا و تهمت قرار مي‌گيرند. هنوز فراموش نكرده‌ايم كه یکی از دغدغه های آیت الله اثبات بیگناهی و آزادی فرزندش مهدي از زندان بود،زندانی که عمده اتهامات آن توسط جریان تمامیت طلب دولت گذشته در جهت تخریب وجهه ستون نظام شکل گرفته بود.

هنوز این دغدغه برطرف نشده است که موج جدیدی علیه فرزندان و نزدیکان آیت الله شکل گرفت. بعد از وفات ايشان بود كه ناگهان دفتر مشاوران آيت‌الله در مجمع تشخيص مصلحت نظام بسته شد، رييس دانشگاه آزاد به سرعت از کار برکنار شد و تمامي نزدیكان آيت‌الله در دانشگاه آزاد اسلامي تغيير يافتند. تمام اين وضعيت در شرايطي بود كه مردم واكنشي ديگر نسبت به آيت الله هاشمي رفسنجاني از خود نشان دادند.  

حضور پرشور و خودجوش مردم در مراسم تشييع پيكير مطهر ايشان ابتداي امتداد مسير با هاشمی رفسنجاني بود. اما مهمترين و پررنگترين همراهي مردم با هاشمي رفسنجاني را مي‌توان در انتخابات 29 ارديبهشت ماه 1396 مشاهده كرد. آنجايي كه مردم بار ديگر با راي به حسن روحاني جوابي مثبت به حمايت 4 سال پيش آيت الله از روحاني داده و در همان روز با 1756086 راي مردم تهران به محسن هاشمي در پنجمين دوره انتخابات شوراي اسلامي شهر نشان دادند اگر هاشمي نيست يادگار ايشان هست. موضوعي كه همگان منتظر بودند تا پس از آن از آشتي ملي صحبت شود و همگان در مسير رهبري دوشادوش همديگر در اعتلاي ايران اسلامي بكوشند، اما برخلاف اين انتظار زمزمه‌هاي در تخريب انتخاب مردم به گوش شنيده شد؛ به گونه‌اي كه وقتي صحبت از انتخاب محسن هاشمي به عنوان شهردار تهران سخن به ميان آمد بسياري از رسانه‌هاي اصولگرا در اقدامي هماهنگ تلاش كردند تا پيشاپيش از وقوع اين رخداد جلوگيري كنند و گزارش‌ها و اخبار خود را نيز حول محور احترام به راي و نظر مردم تهران به عنوان عضو شوراي شهر مي‌چرخاندند فارغ از آنكه محسن هاشمي سوابقي طولاني در حوزه مديريتي شهري و منطقه‌اي و عمراني دارد و سابقه وي در متروي تهران و درخشش راه‌آهن شهري پايتخت در آن سال‌ها خود گواهي براين مسئله است. به نظر مي‌رسد بيم برخي از آينده سياسي روشن محسن هاشمي است كه منافع آنها را با تهديد جدی روبرو مي‌كند و البته چیزی که باعث تعجب همگان است همراهی و همنوایی برخی از دوست نماها در جبهه اصلاح طلبان با تندروهای جریان اصولگرایی و پشت کردن به مطالبات و اراده مردم جهت انتخاب محسن هاشمی به سمت شهردار تهران است

در حالي كه مي‌توان از توان و ظرفيت مديريتي محسن هاشمي در مديريت شهري كلانشهر تهران بهره جست و اين روند عملا منافاتي با روح اصلاح‌طلبي و اصولگرايي ندارد. 

در طرف ديگر حضور ادامه دار مهدي هاشمي در زندان است، حضوري كه امتداد آن در سال گذشته نيز موجبات نگراني آيت الله هاشمي رفسنجاني را به وجود آورده بود و انتظار مي‌رود پس از درگذشت آيت الله، شرايط آزادي وي از زندان فراهم شود تا پاسخي هرچند كوتاه به تلاش‌هاي زنده نگاه دارنده نهضت انقلاب اسلامي  باشد.نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که ايران اسلامي امروز بيش از هر زمان ديگري به همدلي، همزباني و تفكر و تحمل منتقد و مخالف نيازمند است تا بتواند از تير‌هاي شومي كه برخي به عمد يا سهو به سوي انقلاب اسلامي پرتاب مي‌كنند جان سالم به در ببرد.  

فراموش نكرده و نخواهيم كرد روزهاي پسا امام را؛ آن زماني كه برخي نابخرادانه و ناجوانمردانه به بيت رهبر فقيد انقلاب و یادگار ایشان مي‌تاختند  اين آيت الله هاشمي رفسنجاني بود كه خويش را چون پدری فداکار در برابر اين هجمه‌ها قرار مي‌داد. حضور ايشان وزنه‌اي ارزشمند براي حفظ و اعتلاي نظام بود و امروز نيز حفظ حريم و حرمت بيت ايشان امتداد مسير نظام و اعتلاي انقلاب است. بهتر است آنان كه نابخردانه تيشه برداشته تا ريشه انقلاب را بزنند وقايع پسا پيامبر را به ياد بياورند كه چه بر سر اسلام نوپاي آن روزها گذشت و چه شد كه امام علي (ع) يار و همراه و جانشين واقعي پيامبر سكوت پيشه كرد و دخت نبي مكرم اسلام (س) در عين ناباوري به شهادت رسيد. نبايد اجازه تاريخ تلخ آن روزهاي اسلام در انقلاب اسلامي ايران تكرار شود كه البته مردمان امروز ايران اسلامي بصيرتر و آگاه‌تر از مردمان آن روزها هستند و اجازه چنين عواقب تلخي را نخواهند داد. 

بي‌ترديد در شرايط امروز جمهوري اسلامي ايران تخريب بيت بزرگاني همچون آيت الله هاشمي رفسنجاني، تهديد نظام و ضربه به انقلاب است. امروز ايران اسلامي بيش از هر زمان ديگري نيازمند وفاق و همدلي است تا مشكلات مردم و مسائلي در طول دولت‌هاي نهم و دهم به ناروا بر اين كشور و مردم وارد شد، حل شود.

علی اکبر محمودی
بیست و نهم خرداد ماه نود و شش
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر