کد خبر: ۸۱۳۳۴
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۹
نمایندگان ملت وکارشناسان بین الملل درگفت وگوباجمهوریت؛
آل سعود در حال به ثمر رساندن فتنه‌های آمریکایی ـ اسرائلی بر علیه ایران و متحدان آن در منطقه است، از همین رو برای پیشبرد این هدف از هر وسیله‌ای مانند شلیک به قایق‌ ماهی‌گیری بوشهری استفاده می‌کند.
جمهوریت؛

خبر حمله مرزبانان سعودی به قایق ماهی‌گیری ایرانی و کشته شدن یکی از صیادان شب گذشته سرخط اخبار تمامی خبرگزاری قرار گرفت.
مجید آقابابایی مدیرکل امور مرزی وزارت کشور، کشته شدن یک صیاد ایرانی توسط گارد مرزبانی عربستان را تایید و می گوید: شب گذشته بر اثر شلیک گارد مرزبانی عربستان به قایق ماهی گیری  ایرانی که بر اثر امواج دریا در خلیج فارس از مسیر خود خارج شده بود متاسفانه یک صیاد ایرانی بر اثر اصابت تیر به کمرش کشته می‌شود.
از سوی دیگر سخنگوی وزارت خارجه نیز، با اظهار تاسف از این موضوع، گفت: موضوع مورد اشاره در حال بررسی است و بعد از مشخص شدن نتایج بررسی‌های اولیه توسط دستگاه‌های مربوطه، این واقعه تلخ به شکل مقتضی و با جدیت تمام مورد پیگیری قرار می‌گیرد.
در چند وقت اخیر رفتارها بچه گانه  به دور از عقلانیت سعودی ها به خصوص بعد از سفر ترامپ به این کشور بسیار متزلزل نمود یافته است از قطع یک‌جانبه و ناگهانی سیاسی با دوست منطقه‌ای خود قطر گرفته تا حمله به یک قایق کوچک ماهی‌گیری ایرانی؛ از همین رو به بررسی جنبه‌های امنیتی، حقوقی و نحوه واکنش کشورمان به این هجوم پرداختیم.

*کمیسیون امنیت ملی با تشکیل جلسه اضطراری پیگیری می‌کند

مسعود گودرزی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با شبکه خبری جمهوریت با بیان اینکه با توجه به مسائل جوی منحرف شدن قایق‌های کوچک و غیرنظامی به سوی مرز دیگر کشورها امری طبیعی است، اظهار داشت: کشورهای مختلف در صورت مواجه با چنین صحنه‌هایی در عملی انسان‌دوستانه و اخلاقی با اظهار هشدار به این قایق‌ها طبق قوانین حقوقی و بین‌المللی آنها را با راهنمایی به سوی مسیر درست هدایت‌ می‌کنند.
وی افزود: همه کشورها در صورت عدم توجه به هشدار توسط کشتی‌ها نیروهای مرزی خور را به نزدیکی هدف می‌فرستند تا شاید مشکل به وجود آمده را حل کنند اما عربستان سعودی نه تنها در سیاست شلیک بی‌هدف می‌کند بلکه در دریا بدون توجه به قوانین جهانی اقدامات خلاف قانون و بی‌هدفی را انجام می‌دهد.
بررسی اقدام خصمانه مزدوران آل سعود علیه صیادان ایرانی/  آل صهیون مجری فتنه‌های آمریکایی ـ اسرائیلی
مسعود گودرزی با بیان اینکه این اقدام عربستان بر خلاف عرف و حقوق بین‌الملل است، خاطرنشان کرد: طبعا وزارت خارجه باید موضع اعتراضی خود را شدیدا اعلام کند و از طریق مجاری دیپلماتیک و حقوقی نسبت به پیگیری این حادثه اقدام می‌کند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی پیگیری این حادثه به مردم بسیار مهم است، تصریح کرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی حتما پیگیر این حادثه خواهد بود و با توجه به تعطیلی مجلس این کمیسیون با تشکیل جلسه اضطراری نسبت چگونگی روند پیگیری این موضع تصمیم می‌گیرد.

*دولت با پیگیری قاطع خود امکان تکرار چنین حوادثی را ندهد

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با شبکه خبری جمهوریت با بیان اینکه در حوزه مقررات دریایی قوانین بین‌المللی روشنی وجود دارد، اظهار داشت: به واسطه وجود قوانین روشن از لحاظ حقوقی زمانی که کشوری در آب‌های خود و حتی دریای آزاد با یک قایق غیرنظامی مواجه می‌شود تمامی واکنش‌هایش باید غیرنظامی باشد و وظیفه دارند از جان و مال افراد داخل کشتی صیانت کنند.
وی با اشاره به اینکه تعرض و تیراندازی به کشتی ماهی‌گیری ایرانی توسط عربستان کاملا غیرمنطبق با قوانین بین‌الملل است، خاطرنشان کرد: مرزبانان عربستانی بدون توجه به ماهیگیرانی که با توجه به شرایط جوی نزدیک مرز آبی این کشور شدند شلیک کردند و باعث مرگ یکی از این افراد شدند که این عمل مجرمانه کاملا قابل پیگرد است.
بررسی اقدام خصمانه مزدوران آل سعود علیه صیادان ایرانی/  آل صهیون مجری فتنه‌های آمریکایی ـ اسرائیلی
محمدعلی پورمختار با اشاره به اینکه وزارت امور خارجه این تعرض عربستان را پیگیری می‌کند، تصریح کرد: این واکنش‌ها بی‌قانونی دولت سعودی نشان می‌دهد که دولت با پیگیری سریع و قاطع خود نباید امکان تکرار چنین حوادثی را به دولت‌ها منطقه بدهد.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با حساسیت این موضوع را پیگیری خواهد کرد، یادآور شد: مجلس با درخواست گزارش از مراجع ذی‌صلاح روند پیگیری این موضوع را دنبال می‌کند و برای احقاق حق و امنیت شهروندان ایرانی دولت را یاری خواهد کرد.

*ایران باید این حادثه را به گوش جهانیان برساند

پیروز مجتهد‌زاده تحلیلگر مسائل بین‌الملل در گفت‌و گو با شبکه خبری جمهوریت با بیان اینکه در صورت تایید خبر تعرض نیروهای مرزی عربستان به قایق ماهی‌گیری ایرانی تکلیف کاملا روشن است، گفت: مطابق مقررات بین‌المللی در هر مکانی از دنیا کشوری مرتکب چنین تجاوز آشکاری شود کشور مقابل حق دارد دقیقا به همان اندازه و شدت تلافی کند.
وی افزود: این حق قانونی شناخته شده کشورها است، از همین رو وزارت خارجه کشورمان این تجاوز را به صورت گسترده و با فریاد بسیار بلند مستند کرده و به گوش جهانیان برساند تا اگر دست به اقدام تلافی‌جویانه زد در افکار متهم نشود.
این استاد دانشگاه با  بیان اینکه وزارت خارجه موظف است این اقدام عربستان را کاملا مستند کند و برای سازمان ملل و شورای امنیت ارسال کند، خاطرنشان کرد: در این صورت اگر سازمان ملل متحد این تجاوزات را محکوم نکند به این معنی است که به ایران اجازه اقدام متقابل داده شده است.
بررسی اقدام خصمانه مزدوران آل سعود علیه صیادان ایرانی/  آل صهیون مجری فتنه‌های آمریکایی ـ اسرائیلی
پیروز مجتهد‌زاده با اشاره به اینکه رفتارهای عربستان سعودی برای جهانیان شناخته شده است، تصریح کرد: رفتارهای اخیر عربستان ناشی از ائتلاف اخیر آل سعود و رهبران اسرائیل صورت می‌گیرد.
این تحلیلگر مسائل خارجی با اشاره به اینکه متاسفانه با انتخاب ترامپ به عنوان رییس‌جمهور به این برنامه سرعت داده است، یادآور شد: بنابراین آل سعود در حال به ثمر رساندن فتنه‌های آمریکایی ـ اسرائلی بر علیه ایران و متحدان آن در منطقه است، از همین رو برای پیشبرد این هدف از هر وسیله‌ای مانند شلیک به قایق‌ ماهی‌گیری بوشهری استفاده می‌کند.
اخبار مرتبط
برچسب ها: ایران ، عربستان ، شلیک ، مرزبانی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر