کد خبر: ۸۰۸۰۲
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۰
«متأسفانه بعد از همین جنایت تروریستی ۱۷ خرداد، عده‌ای به شکل‌های مختلف خوشحالی خود را از این واقعه تحت پوشش اینکه مذاکره فایده‌ای ندارد ابراز کردند و به جای آنکه از تروریست‌های تکفیری انتقام بگیرند، درصدد گرفتن انتقام از دولتی که با رأی مردم بار دیگر مأمور خدمت به کشور شد برآمدند. این برادران و خواهران باید توجه داشته باشند که کشور هم به مذاکره نیاز دارد و هم به مقابله و البته قبل از این هر دو نیازمند مفاهمه داخلی و کنار گذاشتن منازعات بعد از پایان رقابت‌هاست.»
جمهوریت؛ در سرمقاله روزنامه «جمهوری اسلامی» آمده است: شاید دریافت یک هشدار از قبیل آنچه در روز چهارشنبه هفدهم خرداد در حرم امام و مجلس شورای اسلامی رخ داد برای مسئولین و فعالان سیاسی کشورمان لازم بود.

خوشبختانه تروریست‌ها در این جنایت به اهدافشان نرسیدند ولی اقدام آنها وجدان عمومی جامعه ما را قبل از هر چیز به این واقعیت متوجه کرد که مسئولان و فعالان سیاسی ما باید به‌جای مشغول بودن به همدیگر، به دامی که دشمنان خارجی برای ما پهن کرده‌اند فکر کنند. این حضرات، همگی جنایت تروریستی ۱۷ خرداد را محکوم و برای مقابله با تروریست‌ها و انتقام گرفتن از آنها اعلام آمادگی کردند اما اشاره‌ای به این نکته نکردند که قبل از هر اقدام در جهت مقابله با دشمنان خارجی، باید به کینه‌ها، کدورت‌ها، تفرقه‌ها و منازعات داخلی پایان داد، زیرا مقابله با دشمن مشترک فقط با وحدت‌کلمه و انسجام داخلی میسر است.

متأسفانه بعد از همین جنایت تروریستی ۱۷ خرداد، عده‌ای به شکل‌های مختلف خوشحالی خود را از این واقعه تحت پوشش اینکه مذاکره فایده‌ای ندارد ابراز کردند و به جای آنکه از تروریست‌های تکفیری انتقام بگیرند، درصدد گرفتن انتقام از دولتی که با رأی مردم بار دیگر مأمور خدمت به کشور شد برآمدند. این برادران و خواهران باید توجه داشته باشند که کشور هم به مذاکره نیاز دارد و هم به مقابله و البته قبل از این هر دو نیازمند مفاهمه داخلی و کنار گذاشتن منازعات بعد از پایان رقابت‌هاست.

در کنار این نیاز حتمی، این واقعیت را نیز نمی‌توان انکار کرد که تروریست‌ها و حامیان آنها بسیار کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند ایران را ناامن کنند. جمهوری اسلامی ایران اکنون در اوج اقتدار است و مردم نیز فارغ از منازعاتی که میان فعالان سیاسی و بعضی مسئولین وجود دارد، همگی در صحنه حضور دارند و برای مقابله با هر شرارتی کاملاً آماده‌اند. این اقتدار ملی می‌تواند با همدلی مسئولین و فعالان سیاسی و کنار گذاشتن منازعات، چند برابر شود بطوری که حتی دشمنان را از تصور اینکه می‌توانند در ایران کوچک‌ترین موفقیتی به دست بیاورند مأیوس کند.

امروزه ما با دشمنان نادانی همچون ترامپ در سطح جهانی مواجهیم که در واکنش به حادثه تروریستی تهران سخن می‌گوید که او را مضحکه جهانیان قرار می‌دهد. سران بسیاری از کشورها به محض با خبر شدن از حادثه تروریستی تهران، آن را محکوم کردند ولی رئیس‌جمهور عقب‌افتاده آمریکا وانمود کرد که ایران چون حامی تروریسم است اکنون خود گرفتار آن شده است!

علاوه بر اینکه همه می‌دانند دولت آمریکا طراح اصلی تروریسم در کشورهای اسلامی و بسیاری از نقاط جهان است و آشکارا از تروریست‌ها حمایت می‌کند، اصولاً وجود فردی با عقب افتادگی‌های ذهنی که دونالد ترامپ به آن مبتلاست و صاحبنظران حتی در خود آمریکا نیز او را دچار اختلالات روانی می‌دانند در رأس دولت آمریکا، برای تمام مردم جهان یک خطر است و همه باید درصدد پیدا کردن راهی برای مقابله با این خطر باشند. سهم مسئولان ایرانی در این زمینه زیاد است، زیرا همانطور که دیدیم اولین هدف ترامپ، منطقه‌ای است که ما در آن زندگی می‌کنیم و بعد از سفر او به این منطقه شاهد پیدایش بحران شدید میان چند کشور اسلامی هستیم. با تحریم جدید سنای آمریکا علیه کشورمان، هماهنگی میان ترامپ و سنا نیز تجلی بیشتری یافته است.

در چنین شرایطی است که مسئولان جمهوری اسلامی باید نسبت به وحدت و انسجام داخلی احساس نیاز بیشتری داشته باشند و در سخنان و رفتارهای خود بر این نیاز ملی تمرکز کنند. دولت نیز باید با بهره‌گیری از انسجام داخلی بر فعال کردن وزارت امور خارجه در مسائل منطقه تمرکز کند تا کشور بتواند با برخورداری از مجموعه‌ای از انسجام داخلی، قدرت بازدارندگی و دیپلماسی فعال، از منافع ملی به شایسته‌ترین وجه حراست نماید. جمهوری اسلامی ایران که همواره قربانی تروریسم بوده و بیشترین مقابله را نیز با تروریسم نموده و می‌نماید، می‌تواند با چنین عزم راسخی به عمر تروریسم در منطقه پایان دهد.

منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر