کد خبر: ۵۳۰۸
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۵
سخنان معاون وزیر ارشاد درباره واگذاری معاونت اجرایی نمایشگاه کتاب تهران و تجدید چاپ «روایتی از زندگی و زمانه آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی»از جمله خبرهای مهم کتاب در این هفته هستند.
جمهوریت؛ گزارش «یک هفته با کتاب» این هفته، نسبتا پرخبر است که بیشتر اخبار این گزارش مربوط به روزهای ابتدایی هفته می شوند.

این گزارش دو خبر بین‌المللی دارد که یکی گشایش نمایشگاه کتاب دهلی نو و دیگری درگذشت یک نویسنده آرژانتینی است.

در ادامه مشروح گزارش مهمترین اخبار حوزه کتاب در هفته‌ای که گذشت را می‌خوانیم:

واگذاری معاونت اجرایی نمایشگاه کتاب تهران به تشکل‌ها

اولین خبر مهم این هفته را در حوزه کتاب، با مرور سخنان سید عباس صالحی آغاز می‌کنیم. رئیس نمایشگاه کتاب تهران از تصمیم شورای سیاستگذاری این نمایشگاه برای واگذاری مسئولیت معاونت اجرایی آن به تشکل‌های نشر با معرفی گزینه نهایی آنها برای تصدی این مسئولیت تا ۲۰ دی ماه خبر داد.

او این خبر را عصر شنبه ۱۸ دی‌ماه در بازدید از فروشگاه مرکزی موسسه شهر کتاب در تهران و در حاشیه‌ نشستی که با مهدی فیروزان مدیرعامل این موسسه داشت، اعلام کرد.

صالحی گفت: برای نمایشگاه کتاب تهران در سال۹۶ این صحبت‌ها مطرح شد که باید به این سمت حرکت کرد که مسئله تفویض و واسپاری امور نمایشگاه، حالت تثبیت و استقرار خود را پیدا کند. با همین نگاه شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران، کارگروه تفویض را تعیین کرد که سه نفر از نمایندگان شورای تشکل های نشر و چند نفر از معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد در آن عضویت دارند.

برگزاری جلسه پایانی هیأت علمی و داوران جایزه جلال

جلسه پایانی هیأت علمی، دبیران علمی و اجرایی و داوران نهمین جایزه ادبی جلال آل‌احمد با حضور سیدعباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دفتر معاونت فرهنگی برگزار شد و صالحی از کمتر شدن حاشیه‌های برگزاری این جایزه اظهار رضایت کرد.

«زندگی و زمانه هاشمی» تجدید چاپ می‌شود

یکی از کتاب‌های مربوط به تاریخ انقلاب اسلامی، کتاب «روایتی از زندگی و زمانه آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی» نوشته جعفر شیرعلی نیا است که توسط انتشارات سایان چاپ شده و با توجه به درگذشت آیت‌الله هاشمی در این هفته، بنا شده تا طی هفته آینده به چاپ دوم برسد.

گشایش نمایشگاه کتاب دهلی‌نو با حضور ایران

بیست و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب دهلی‌نو شنبه این هفته ۱۸ دی با حضور ایران افتتاح شد. ۱۹ کشور خارجی در این نمایشگاه شرکت دارند که می‌توان به ایران، امارات، فرانسه، چین، مصر، آلمان، اسپانیا، نپال، لهستان، سریلانکا و ژاپن  اشاره کرد.

متراژ غرفه ایران در این نمایشگاه ۱۸ مترمربع است. ۳۴۰ عنوان کتاب در زمینه‌های، هنر، ایران‌شناسی، خط و خوشنویسی، ادبیات کلاسیک، کودک و نوجوان و ۱۶۰ عنوان در بخش ادبیات معاصر توسط موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران به نمایش گذاشته می‌شود.

برگزاری مراسم پاسداشت گلعلی بابایی

یکی از خبرهای روز یکشنبه ۱۹ دی مربوط به برگزاری مراسم پاسداشت گلعلی بابایی نویسنده و راوی ادبیات شفاهی و مستند دفاع مقدس در سازمان رسانه ای اوج بود.

به این ترتیب این مراسم به‌عنوان نخستین برنامه از سلسله جلسات تکریم هنرمندان انقلاب اسلامی با عنوان «اوج هنر» عصر روز یکشنبه با حضور چهره هایی نادر طالب زاده، مسعود ده نمکی، سردار کوثری و جمعی از چهره های فرهنگی و ادبی کشور برگزار شد.

ارائه بلیت تهرانگردی در ازای اهدای کتاب

یکی از خبرهای روز شنبه این هفته، این بود که مدیر کل میراث فرهنگی استان تهران از آغار طرح تهرانگردی در قبال اهدای کتاب به کتابخانه‌های روستای با شعار «هر گردشگر یک سفیر آگاهی» همزمان با روز اهدای کتاب خبر داد.

رجبعلی خسروآبادی با اعلام اینکه اجرای طرح تهرانگردی در قبال اهدای کتاب با مشارکت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و شهرداری ناحیه یک منطقه شش و با هدف اهدای کتاب شهروندان به کتابخانه روستای «ده خیر» از توابع شهرستان ری اجرا خواهد شد گفت: اجرای این طرح به صورت پیوسته با برگزاری گشت‌های گردشگری در پایتخت و شهرستان‌های استان تهران ادامه خواهد شد

برگزاری نشست خبری جشنواره طنز سوره

نشست رسانه‌ای نهمین جشنواره سراسری طنز سوره عصر یکشنبه ۱۹ دی با حضور حامد رهنما مدیرعامل موسسه سپهر سوره هنر و ابوالفضل زرویی دبیر هنری این جشنواره برگزار شد.

اعلام آخرین مهلت معرفی باشگاه‌های کتابخوانی برگزیده

این هم از خبرهای روز یکشنبه این هفته بود و به موجب اطلاعات مندرج در آن، دبیر جام باشگاه‌های کتابخوانی گفت: ۱۵ شهرستان شرکت‌کننده در جام باشگاه‌های کتابخوانی، تا ۱۰ بهمن ماه فرصت دارند که باشگاه‌های برگزیده را به دبیرخانه مرکزی جام معرفی کنند.

مراسم پایانی جام باشگاههای کتابخوانی، اسفند ماه جاری با حضور وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش در تهران برگزار می‌شود.

ارسال ۱۱۰ هزار جلد کتاب به مناطق محروم

رئیس هیأت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک، گفت: حرکت کاروان اهدای بیش از ۱۱۰ هزار جلد به کتابخانه‌های روستایی و مناطق محروم آغاز شده است.

نادر قدیانی در خبری که روز دوشنبه منتشر شد گفت: در سال جاری هم پیرو تفاهم‌نامه‌ای که با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای توزیع این آثار در کتابخانه‌های روستایی و مناطق محروم داشتیم بیش از ۱۱۰ هزار جلد به ارزش ۴ میلیارد و ۱۷۰ میلیون ریال به این مناطق ارسال خواهد شد.

تمدید مهلت ارسال مقاله به دومین همایش ملی کتاب و نشر

روز دوشنبه خبر دیگری هم منتشر شد که درباره تمدید مهلت ارسال اثر به یک جشنواره حوزه کتاب بود. به موجب این خبر، دبیر علمی دومین همایش بین‌المللی کتاب و نشر از تمدید رسال مقاله به دومین همایش ملی کتاب و نشر تا ۲۵ دی خبر داد.

داریوش مطلبی در این باره گفت: تاکنون نزدیک به ۷۰ مقاله به دبیرخانه ارسال شده است اما به دلیل استقبال علاقه‌مندان و درخواست  کارشناسان و متخصصین صنعت نشر برای ارائه مقاله به دبیرخانه همایش، با مشورت رئیس همایش تصمیم‌ گرفتیم مهلت ارائه مقالات تا ۲۵ دی ماه تمدید شود.

برگزاری نشست نقد و بررسی «حرفه‌ای»

این هفته نشست نقد و بررسی کتاب «حرفه‌ای» شامل خاطرات زنده‌یاد جواد شریفی‌راد، عصر یکشنبه ۱۹ دی همزمان با سالروز شهادت وی، با حضور خانواده وی، علیرضا کمری و حمید قاسمی پور به عنوان منتقد در اندیشگاه فرهنگی کتابخانه ملی برگزار شد.

بارگذاری هجدهمین بسته نورسیده‌ها در کتابخانه‌های عمومی

خبر بارگذاری هجدهمین بسته نورسیده ها در کتابخانه های عمومی هم از دیگر خبرهای این هفته بود. این نوبت بسته نورسیده ها به کوشش اداره کل فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تهیه و برای استفاده کاربران بر روی سامانه مدیریت کتابخانه‌های عمومی کشور (سامان) بارگذاری می‌شود.

این مجموعه با ۸۲ عنوان کتاب در موضوعاتی نظیر علوم اجتماعی، دشمن‌شناسی، ادبیات، تاریخ، علوم سیاسی، هنر و... راهی کتابخانه‌های سراسر کشور شده است

درگذشت نویسنده مشهور آرژانتینی

ریکاردو پیگلیا نویسنده مشهور آرژانتینی دیروز در ۷۵ سالگی درگذشت. این نویسنده روز جمعه ۱۷ دی درگذشت و خبر مربوط به این اتفاق روز شنبه بر خروجی قرار گرفت. پیگلیا نویسنده رمان و داستان کوتاه یکی از مهم‌ترین نویسندگان آرژانتینی در ۵۰ سال اخیر بود. او در چند سال اخیر از اسکلروسیز گسترده عصبی رنج می‌برد.

منبع: مهر
برچسب ها: تهران ، نمایشگاه ، کتاب
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر