کد خبر: ۵۱۹۹
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۲
دکتر اکبر نصراللهی:
همه چیز در مورد ریس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام ، به سرعت و ناباروی روی داد و ظاهرا تمام شد اما در مورد پوشش خبری فعالیت های سیاسی و فرهنگی آیت الله هاشمی رفسنجانی و درگذشت ایشان در برخی رسانه ها بویژه رسانه ملی بر مردم، نکات قابل تامل و درس آموز زیادی وجود دارد:
جمهوریت؛
 رفتار دوگانه
 
1-رفتار صدا و سیما در مورد پوشش اخبار مرحوم هاشمی رفسنجانی از ابتدا (بیمارستان تا زمان درگذشت ) همراه با احتیاط، تاخیری و همانند سایر وقایع مهم و بحرانی، برای رسانه های رقیب و خارجی  و فضای مجازی فرصت ساز بود.
 
در این مرحله دیر و سخت وارد عرصه خبری شدند، آمادگی و راهبرد فعالی  برای استفاده آرشیو و خبرنگاران و تجهیزات و بسته های خبری نداشتند؛ به همین دلیل از دقایق و ساعت اولیه هیچ خبری از بیمارستان و جماران و پخش بسته های گزارشی و آرشیو و دعوت از کارشناسان  نیست، ارتباط زنده تصویری برقرار نمی شود و حتی ارتباط تلفنی با اشکال زیاد فنی و محتوایی همراه است. چینش اخبار هم در نخستین بخش های خبری صدا و سیما از جمله در شبکه خبر در اولویت اول نیست و انعطاف در کنداکتور را مشاهده نمی کنیم.   
 
 نمونه های این نوع پوشش را تقریبا در همه حوادث مهم و بحرانی از جمله بارش برف در بهمن 92 در شمال کشور ، سقوط بالابر در 20 شهریور 94 در مکه مکرمه، سیل و طوفان عید فطر در 28 تیر  94، آتش سوزی لوله اصلی شهران در  28 تیر ماه 1395 ، پرونده سعید طوسی ، اسید پاشی اصفهان،حقوق های نجومی ،ماجرای واگذاری  املاک شهرداری ها دیدیم .
 
2-در مرحله بعد از درگذشت ایشان تا مراسم تدفین ، رویکرد صدا و سیما قانون طبیعی و راهبردش، پوشش خبری واکنشی و پرحجم است.
 
اگر چه در این مرحله از مهمانان و مصاحبه های مردمی و آرشیو استفاده شد و به لحاظ کمی ایرادی وارد نیست  اما به دلیل اتخاذ رویکردها و راهبرهای غیر حرفه ای و احتیاط ها و تعارض های موجود با نیاز و خواست مردم و فعالیت رقبا  با  رویه قبلی صدا و سیما ، در خروجی پوشش خبری این موضوع مهم، وجه قالب خسته کننده ، غیرتحلیلی و رفع تکلیف بوده است و  ابتکار و خلاقیت خاصی را  دربین بخش های خبری و شبکه ها شاهد نیستیم.
 
در همین مرحله رفتار دوگانه و چرخش عجیب در بخش های خبری و غیر خبری را در مورد شخصیت ایت الله هاشمی شاهد هستیم که برای برخی فعالان سیاسی و رسانه ای قابل درک ، هوشمندانه و قابل قدرانی است اما به دلیل آموزش نوعی رفتار دوگانه، نفاق و پوشش غیرواقع بینانه  و وجود تعارض بین رفتار و محتوای برنامه های خبری و سیاسی چند ماه و سال قبل رسانه با  نوع و حجم پوشش فعلی ، تبعات منفی و زیانبار بر خود رسانه  و مردم خواهد داشت.
 
  
 
3-در مقابل فضای مجازی و برخی شبکه های ماهواره ای مثل بی بی سی فارسی همانند قبل از ضعف بخش های خبری داخلی و خلاءها و مشکلات ساختاری،مدیریتی و نیروی انسانی موجود حداکثر استفاده را کرده اند و جریان خبری را دردست گرفته اند . تقریبا هیچ  خبر، فیلم و نکته ،محور و موضوع مهمی نبود که متناسب با داشته های خود از آن‌ها استفاده نکرده باشند.
 
در فضای مجازی خبرها،عکس ها و فیلم های خبری تولیدی مردم به سرعت تبادل
 
شده است  و  بی بی سی فارسی هم  با درک چسبندگی مردم به رسانه ها  در مواقع مهم و بحرانی و شناخت نیاز مردم و ضعف رسانه های داخلی در این زمینه ، با وجود اینکه در ایران رسما دفتر و خبرنگار ندارند با استفاده از تاکتیک اختصاصی سازی و تلفیق و جهت دهی به همین خبرها و تصاویر و دعوت از کارشناسان مختلف و مجریان سیاسی و حرفه ای خود، شبکه را ویژه کردند و صرفنظر از برخی اشکالات راهبردی و اقدامات غیر حرفه ای و موهن ، در مجموع بهره فراوان برده اند.
 
4- با پیشرفت تکنولوژی ارتباطی، افزایش دسترسی مردم به همه رسانه ها ، ارتقای سواد رسانه ای آنان و تبدیل مخاطب به کاربر ، مجددا تدبیر فوری،هوشمندانه و جامع و اقدام به  دور از اتهامات بی اساس جناحی و سیاسی و بهره گیری از همه ظرفیت های موجود را یادآوری میکنم و آن را ضروری می دانم.
 
 بدیهی است کنشگران سیاسی و رسانه ای براساس سیاست های اعلامی و اعمالی خود، از خلاء ها  و  ضعف های موجود رسانه های داخلی بویژه رسانه ملی  حداکثر بهره برداری را می کنند. امیدوارم همان گونه که آقای دکتر علی عسگری درحاشیه مراسم تشییع پیکر رییس  فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام  گفت انتقادها را بر روی چشم بگذارد و با صدور فرمان بازنگری و اصلاح عملکرد مهمترین سرمایه نظام جمهوری اسلامی را در شرایط سخت رقابت رسانه ای  ، میدان را به رسانه های رقیب و دشمن واگذار  نکند.


دکتر اکبر نصراللهی  استاد دانشگاه و مدیرکل سابق نظارت بر اخبار و برنامه های سیاسی صداو سیما


اخبار مرتبط
برچسب ها: رفتار ، دوگانه ، دسترسی ، مردم
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر