کد خبر: ۵۱۸۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۳
یک رسانه غربی مدعی شد که تهران تصمیم گرفته تا در مورد تمدید تحریم های ایران از سوی آمریکا اعتراض چندانی نداشته باشد تا به این صورت از آسیب خوردن به برجام جلوگیری کند.
جمهوریت؛ رویترز با اشاره به دیدار اخیر دیپلمات های ایران و کشورهای ۱+۵ مدعی شده که ایران تصمیم گرفته تا در مورد تمدید تحریم های آمریکا اعتراض چندانی نداشته باشد تا به این صورت از آسیب خوردن به توافق هسته ای جلوگیری کند.

«ولادیمیر ورونوکوف» نماینده روسیه در دفتر سازمان ملل در وین از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی که بر اجرای برجام نظارت دارد در گفتگو با خبرنگاران گفت: تمدید تحریم های ایران از سوی آمریکا اقدام مطلوبی نبود اما به هرحال زندگی، زندگی است. برای جلوگیری از وارد آمدن ضربه به برجام، اقدام مشترک از طرف تمامی کشورها لازم است.

تهران ماه گذشته میلادی اعلام کرد اقدام مجلس سنای آمریکا در تشدید تحریم‌های علیه خود و تمدید تحریم‌های ایسا را تلافی کند. ایران معتقد است تمدید تحریم‌های جدید آمریکا علیه این کشور نقض توافق هسته‌ای (برجام) است که براساس آن تهران باید در مقابل محدود کردن برنامه هسته‌ای خود، از برداشته شدن تحریم ها بهره مند شود.

«عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه ایران، درباره این نشست گفت: ایران نگرانی‌هایش در خصوص اینکه تمدید قانون تحریم‌های ایران وضع مجدد تحریم است را ابراز کرد. فکر می‌کنم کمیسیون مشترک، نگرانی‌های ایران را خیلی جدی گرفت.
تسنیم: به گزارش رویترز، دادستان های ویژه کره جنوبی اعلام کردند که "جی وای لی" معاون شرکت سامسونگ را به عنوان مظنون در پرونده فساد مالی و سیاسی پارک گئون هائه رئیس جمهور کره جنوبی احضار کرده اند تا این مساله را مورد بررسی قرار دهند که آیا حمایت شرکت سامسونگ از کسب و کارها و بنیادهای مورد پشتیبانی "چوی سون سیل" دوست پارک گئون هائه، ارتباطی با تصمیم 2015 از سوی صندوق ملی بازنشستگی برای حمایت از ادغام دو گروه بزرگ صنعتی و تجاری وجود داشته است یا نه.
 
در نشست دسامبر پارلمان کره جنوبی، مدیران ارشد سامسونگ پرداخت رشوه با هدف تسهیل زمینه ادغام دو شرکت بزرگ در سال 2015 میلادی را رد کرده‌اند.
 
این مقام ارشد شرکت سامسونگ برای بازجویی در خصوص اتهامات مختلفی از جمله رشوه احضار شده است.
 
صندوق بازنشستگی از سهامداران عمده شماری از شرکت‌های بزرگ کره جنوبی، از جمله شرکت سامسونگ است و بازداشت مون هیونگ-پیو، وزیر سابق بهداشت و رئیس کنونی این صندوق در ادامه تحقیقات پیرامون ارتباط غیرقانونی دفتر رئیس جمهوری با این شرکت‌ها صورت گرفته است.
 
در جریان تحقیقات در مورد این پرونده این احتمال مطرح شده که ممکن است رئیس جمهوری یا اعضای دفتر او با استفاده از نفوذ خود بر نهادهای دولتی از طریق صندوق بازنشستگی شرکت‌های بزرگ را وادار کرده باشند به یک بنیاد غیرانتفاعی تحت حمایت پارک کمک مالی کنند. در چنین صورتی، رئیس صندوق بازنشستگی در تبادل رشوه بین دو طرف نقش واسطه را ایفا کرده است.
منبع: مهر
برچسب ها: ادعا ، رویترز ، ایران ، امریکا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر