کد خبر: ۴۳۷۲
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۱۷
یک جامعه شناس و استاد دانشگاه گفت: خشونت ذاتی و فطری نیست بلکه یک پدیده تام اجتماعی است.
جمهوریت؛

امان قرایی‌مقدم جامعه‌شناس و استاد دانشگاه در رابطه با موضوع خشونت گفت:‌ آنچه باید در خشونت در نظر داشته باشیم این است که خشونت نه ذاتی، نه ارثی و نه نژادی است و هیچ انسانی از شکم مادر با خشونت متولد نمی‌شود.

قرایی مقدم افزود:‌ بلکه خشونت یک پدیده اجتماعی تام است یعنی عوامل مختلفی در ایجاد خشونت افراد نقش دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که حتی شیر دادن مادر و شست‌وشوی فرزند توسط مادر نیز در خشونت شکل گیری با عدم شکل گیری خشونت فرزند نقش دارد.

وی در رابطه با آثار خشونت در سطح جامعه اظهار داشت: در حال حاضر در جامعه به هر جا که می‌نگریم آثاری از خشونت دیده می‌شود، مثلاً‌ درختان به درستی آرایش نشده‌اند، برنامه‌های صدا و سیما مناسب نیستند و رفتار مردم در سطح جامعه همگی بر پایه خشونت است و افراد جامعه با یکدیگر مهربان نیستند.

این جامعه‌شناس بیان کرد: تئوری چرخش در خشونت مطرح است به طوریکه از خشونت، خشونت زاده می‌شود. 

قرایی مقدم با اشاره به برنامه‌های رسانه مطرح کرد:‌ امروزه تمامی اخبارها بیان جنگ و خونریزی و حادثه می‌کنند و هیچ برنامه شادی برای جوانان وجود ندارد، همچنین در اخبارها مردم شاهد دعواهای نماینده‌‌های مجلس هستند که در چنین جامعه‌ای اگر خشونت وجود نداشته باشد جای تعجب دارد.

وی تصریح کرد:‌ هیچ فردی به صورت فطری خشن بار نمی‌آید البته از نظر روانشناسان بعضی از مسائل مشکلات عصبی در نطفه بچه شکل می‌‌گیرد اما همین مسئله هم ریشه در جامعه دارد چرا که وقتی مادری مشکلات فراوانی از قبیل فقر، بیکاری همسر و ... دارد، بدیهی است که خشونت و فشار روانی آن فرد به بچه او نیز منتقل می‌شود.

این استاد دانشگاه اذعان داشت:‌ در جامعه ما هیچ شادی و فرحی وجود ندارد و هیچ دلیلی برای شاد زیستن جوانان دیده نمی‌شود. جوانان ما نه آینده درستی دارند و نه وضعیت کنونی‌شان مطلوب است.

قرایی مقدم ادامه داد:‌ وجود طلاق، بی‌سر و سامانی در امر ازدواج، بیکاری،‌اعتیاد همگی علل و عوامل خشونت در جامعه امروز هستند.

وی در رابطه با استفاده جوانان از سلاح سرد،‌گفت: وقتی تمامی عوامل خشونت‌زا در جامعه وجود داشته باشد، بدیهی است که جوانان برای ابراز خشونت خود به سلاح سرد پناه می‌برند اما باید توجه داشت که سلاح سرد معلول ریشه‌های خشونت است.

این جامعه‌شناس در رابطه با عوامل ایجاد خشونت در خانواده، افزود: علت و عوامل خشونت در خانواده شامل بدسرپرستی، فقر و بیکاری است و هنگامی که این عوامل وجود داشته باشد چاقو‌کشی و سلاح سرد نیز به صورت ناخودآگاه به وجود می‌آید.

قرایی مقدم در رابطه با اقدامات مؤثر در کاهش خشونت و استفاده از سلاح سرد اظهار داشت: باید زمینه‌های بروز خشونت از بین رود، خانواده‌ها منظم شوند، زمینه‌های اشتغال‌زایی ایجاد شود و افزایش امید به زندگی در جوانان تقویت شود.

وی در رابطه با اظهارات یکی از مسئولین مبنی بر عقیم‌سازی زنان معتاد گفت:‌ عقیم‌سازی زنان معتاد امری بی‌فایده و احمقانه است و نمی‌شود با انجام این اقدامات جلوی هیچگونه آسیبی را گرفت و تنها انجام این اقدامات آثار منفی را به همراه خواهد داشت.

این جامعه‌شناس در پایان تأکید کرد: خشونت فطری نیست و کاملاً‌ امری اجتماعی است بنابراین باید توجه داشت که برای از بین بردن این مسئله باید مسئولین دست به کار شوند و اقدامات همه‌جانبه‌ای انحام دهند.

منبع: فارس
برچسب ها: حشونت ، جوانان ، سلاح
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر