کد خبر: ۴۰۵۷
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۶
نتایج یک تحقیق دانشگاهی نشان داده است ؛ پوشش خبرهای محیط زیست در رسانه ملی به لحاظ کمی و کیفی با سیاست های کلی نظام در این حوزه فاصله زیادی دارد.
جمهوریت؛ بر اساس نتایج پایاننامه ای آقای مجید فدایی که به راهنمایی دکتر اکبر نصراللهی و مشاوره دکتر کرباسی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال انجام شد، سهم محیط زیست از اخبار شبکه یک و دو سیما فقط 83 صدم درصد است ، 58 درصد خبرهای محیط زیستی پخش شده کمتر از 60 ثانیه است و  فقط حدود چهار و نیم  در صد از خبرهای محیط زیستی به موضوع مهم آلودگی هوا اختصاص داده شد .

پایاننامه آقای مجید فدایی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته علوم ارتباطات با عنوان "میزان و چگونگی پوشش خبرهای محیط زیست در رسانه ملی(اخبار 21 شبکه یک، اخبار 20و 30 و 22و30 شبکه دو سیما) و انطباق آن با سیاست های کلی ابلاغی در این حوزه در شش ماهه اول سال 1395 ، امروز با داوری آقای دکتر اسماعیل سعدی پور دفاع شده است  .

نتایج این تحقیق همچنین حاکیست؛ بیش از 70 درصد خبرهایی محیط زیستی  را که دروازه بانان بخش های خبری مورد بررسی انتخاب و پخش کرده اند ، ارزش های خبری " برخورد و شهرت داشتند و به لحاظ عناصر خبری به عناصر خبری "چه" و "که"پرداخته اند و به ارزش های خبری "دربرگیری" و عناصر خبری "چگونه و چرا"، توجه چندانی نداشته اند.
همچنین از 147 برنامه گفتگوی ویژه خبری در شش‌ماهه اول سال 1395 ، فقط 4 برنامه یعنی 7/2 درصد این برنامه‌ها به محیط زیست اختصاص یافت.

غفلت اخباررسانه ملی از گفتمان زیست محیطی مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی

غفلت اخباررسانه ملی از گفتمان زیست محیطی مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی

غفلت اخباررسانه ملی از گفتمان زیست محیطی مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی

غفلت اخباررسانه ملی از گفتمان زیست محیطی مقام معظم رهبری و اسناد بالادستی


بر اساس یکی دیگر از نتایج این تحقیق، خبرهای محیط زیستی بدون ذکر منبع حقیقی و حقوقی با 7/47درصد فراوانی و بدون منابع رسانه‌ای به نقل از شخصیت های حقیقی و حقوقی با  06/31درصد بیشترین فراوانی را به خود اختصاص داده اند و این بدان معناست که رسانه ملی به جای استفاده از منابع اصلی،اخبار محیط زیست را از منابع غیرمحیط زیستی می گیرد.
محققان همچنین با بررسی و مقایسه  محتوای اخبار زیست محیطی مطبوعات و آرشیو ‌سازمان حفاظت محیط زیست با  اخبار بخش های مورد بررسی دریافته اند 86 درصد از مجموع 72 خبر مهم و موثر محیط زیستی طی شش ماهه اول سال 1395، باوجود پوشش در خبرگزاری ها و مطبوعات در اخبار رسانه ملی موردتوجه  قرار نگرفته است.
امضای فاز سوم سند همکاری مشترک سازمان ملل متحد، دولت ژاپن و سازمان حفاظت محیط زیست برای احیای دریاچه ارومیه، افزودن 2 واحد درسی محیط زیست به آموزش دانشگاه ها، ثبت ذخیره گاه زیستکره هامون در سیستان بلوچستان و ثبت ذخیره گاه زیستکره تنگ صیاد سبزکوه و  امضای تفاهم نامه بیمه جامع پلنگ ایرانی از خبرهایی بود که در رسانه ملی ، آن ها را پوشش نداد.
اخبار مرتبط
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر