کد خبر: ۲۹۰۷
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۳
مطهرنیا در گفت‌وگو با جمهوریت تشریح کرد:
جهان فکرهای هویتی جدیدی را تجربه می کند لذا یک فرد با وجود پوشیدن لباس پلیس در ارتباط با رفتار و کنش سیاسی خود تابع هویت ترکیه ای و باورهای دولت اسلام‌گرای ترک نیست.
جمهوریت؛
مهدی مطهرنیا، کارشناسی مسائل بین الملل در تحلیل مساله و حادثه ترور سفیر روسیه در ترکیه گفت: آنچه در میان ترکیه و روسیه در جریان است، تنش میان دو دولت نیست بلکه تنش میان دولت ها و نظامی است که بواسطه رشد آگاهی های مدنی و سیاسی با تجربه ای بسیار اندک در زیر پوست نظم بین الملل در حال حرکت است.

وی در ادامه این مطلب افزود: دولت ها هم اکنون در جبهه ضد دولت ها قرار دارند، جبهه ضد دولت در زیر پوست نظام بین الملل شکل گرفته و بواسطه فقدان تجربه سیاسی جهت گیری تروریستی و خشونت آمیز پیدا کرده است.

مطهرنیا همچنین خاطر نشان کرد: حرکت تروریسم و رشد جهانی تروریسم در غالب سازمان های متکثر ناشی از این جهت گیری ضد دولتی است، اگرچه نوع رفتار منطبق بر دانایی نیست .

وی ادامه داد: ترور و تروریسم دانایی کور و لغزان است اما اگر بپذیریم جامعه جهانی در وضعیتی است که از دهکده جهانی به اتاق شیشه ای تبدیل شده که در حال گذار به گوی بلورین است ، در این مرحله نیروهای درون مدنی به واسطه تسلط نوعی اجبار مشروع نما دولتی در نظام بین الملل سر سازگاری با آنچه در جهان رخ می دهد ندارند لذا به تروریسم روی می آورند.

مطهرنیا همچنین گفت: در حلب و سوریه  جنگ پنهان با یکدیگر عناصر ضد دولت را به میدان کشانده لذا ملغمه ای از جنگ عقاید و هویت ها در غالب جنگ پنهان در سوریه به چشم می خورد.

وی افزود: براساس این تنش در هم تنیده پیچیده چند سر شاهد آن هستیم که در عین تنش زدایی از دو دولت مستقر در مسکو و آنکارا به ناگاه پلیس ترکیه اساس عقیده خود و برداشتی که از نوع آگاهی زیر پوستی در جامعه به وجود آمده است سفیر روسیه در انکارا را ترور می کند این موضنع توضیحی جز این ندارد که جهان فکرهای هویتی جدیدی را تجربه می کند لذا یک افسر پلیس ترک با وجود پوشیدن لباس پلیس در ارتباط با رفتار و کنش سیاسی خود تابع هویت ترکیه ای و باورهای دولت اسلام‌گرای ترک نیست و نمی توان گفت از دولت ترکیه برای این ترور دستور گرفته است.

مطهرنیان خاطرنشان کرد: شاید در درون دولت ترکیه عناصری با او همفکر باشند اما دولت به معنی state این تصمیم را اتخاذ نکرده است، این را باید هم رجب طیب اردوغان و هم پوتین ادراک کنند  و این نکته باید مدنظر کشورهای دیگر نیز باشد./

پایان پیام

برچسب ها: ترکیه ، سوریه ، سفیر ، ترور
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر