کد خبر: ۲۲۴۲
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۲
افشای فیش های حقوقی چند ده میلیونی مدیران ارشد دولتی و شبه دولتی عاملی برای نگرانی و بی اعتمادی مردم و جامعه شد، واقعیت هایی که هنوز بعد از گذشت بیش از ۶ شفاف نشده و کام مردم همچنان تلخ است.
جمهوریت؛ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا ظهر یکشنبه 7 آذر ماه در دیدار فرماندهان و مسئولان نیروی دریایی ارتش، بر لزوم پیگیری برنامه‌ها و کارها تا حصول نتیجه و به سرانجام رساندن آنها تأکید و خاطرنشان کردند: ناتمام ماندن کارها، سؤال و اشکال ایجاد می‌کند و متأسفانه اکنون این وضعیت در بعضی از بخشهای مختلف کشور دیده می‌شود که از جمله این مسائل موضوع حقوقهای نجومی است و این موضوع از مسائل مهمی است که نتیجه رسیدگی به آن برای مردم روشن نشد و سؤالات در ذهن مردم باقی ماند."
 
سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در روز عید سعید فطر در خصوص دریافت حقوق های نامتعارف را نیز به یاد بیاوریم "..باید با جدیّت دنبال بشود؛ دریافتهای نامشروع باید برگردانده بشود و اگر کسانی بی‌قانونی کرده‌اند مجازات بشوند و اگر سوءاستفاده‌ی از قانون هم شده است بایستی اینها را از این کارها برکنار بکنند؛ اینها کسانی نیستند که لیاقت این را داشته باشند که در این مراکز قرار بگیرند”.
 
بنابراین رهبری به صراحت بیان کرده‌اند که صرف عزل و یا استعفای این مدیران نمی‌تواند عدالت را اجرا کند و در صورتی که این مدیران بی‌قانونی کرده‌اند، باید مجازات شوند. این بیانات نشان می‌دهند، دستگاه نظارتی باید از طریق تحقیق‌های گسترده مشخص کنند که کدام یک از این مدیر‌ها نه تنها از قانون سوء استفاده کرده، بلکه بی‌قانونی نیز کرده‌اند و کسانی را که بی‌قانونی انجام داده‌اند را مجازات نمایند.
 
صراحت و تکرار موضوع از سوی رهبر معظم انقلاب در پیگیری موضوع فیش‌های حقوقی نشان می‌دهد که مسئولان در برخورد با این پدیده فقط نباید به عزل و برکناری بسنده کنند، بلکه باید با پیگیری مجدانه، کسانی را که به بیت المال مردم دستبرد زده‌اند، محاکمه کند. به عبارت دیگر، خیانت به بیت المال گناه کمی نیست که با برکناری و عزل التیام یابد!
 
فساد اقتصادی از موضوعاتی است که از سال‌های گذشته مورد دغدغه جامعه بوده است، به گونه ای که رهبر انقلاب نیز در فرمان هشت ماده‌ای در اوایل دهه هشتاد لزوم برخورد با این پدیده را به همه مسئولان گوشزد کردند. از آن موضوع  بیش از ده‌ها سال می‌گذرد و هر روز وجهی دیگر از این پدیده خودنمایی می‌کند؛ روزگاری شهرام جزایری، بعد اختلاس سه هزار میلیاردی، سپس بابک زنجانی و امروز فیش‌های حقوقی! البته اختلاس هشت هزار میلیارد تومانی صندوق بازنشستگان آموزش و پرورش را نباید از قلم انداخت.
 
این تعدد و تنوع در فساد اقتصادی در انحای گوناگون نشان می‌دهد، با پدیده فساد اقتصادی برخورد جدی نشده است. بلکه در طول زمان فساد اقتصادی سیستماتیک و در برخی موارد متأسفانه نهادینه شده است. در واقع هرچه بیشتر می‌گذرد، در صورتی که  ریشه‌ای و غیر شعاری با این پدیده برخورد نشود، در آینده نیز به احتمال زیاد شاهد نوع و شکل دیگری از فساد و اختلاس خواهیم بود.
 
فیش های حقوقی نجومی اگرچه درصد بسیار اندکی از مدیران عامل کشورمان را شامل می شود اما این موضوع به اندازه ای برای مردم کشورمان ناباورانه و به دور از عدالت بود که تا زمان مجازات عاملان این موضوع از ذهن های خود آن را پاک نخواهند کرد.
 
مقامات مسئول نیز باید در این زمینه جدیت بیشتری به خرج داده و اجازه ندهند که این موضوع در روزمرگی امور به فراموشی سپرده شود ، چرا که مردم به هیچ عنوان این مورد را فراموش نخواهند کرد و خواستار برخورد قاطع و قانونی با افرادی هستند که با دست اندازی به بیت المال سبب برهم زدن آرامش جامعه شدند.
 
نمایندگان مردم در خانه ملت نیز بعد از گذشت حدود 6ماه از بحث حقوق های نجومی در ادامه پیگیری مطالبه مردم و رهبری در خصوص حقوق های نجومی و غیر متعارف، در جلسه علنی یکشنبه 21 آذر ماه با یک فوریت طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور، موافقت کردند.
 
بر اساس این گزارش در مقدمه طرح مذکور آمده است با توجه به انتشار فیش‌های حقوقی نامتعارف برخی از مدیران دستگاه‌های دولتی بانک‌ها  و شرکت‌های دولتی در رسانه‌ها و فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و ورود به واکنش های مختلف در جامعه و میان مردم و دلسوزان نظام و انقلاب و با عنایت به بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز عید و رهنمودها و ارشاد معظم له به مسئولان نظام مبنی بر خورد با افرادی که برخلاف قانون و مقررات و با سواستفاده از اختیارات و خلا‌های قانونی دریافت‌های غیرمتعارف و غیرقانونی داشتند و استرداد دریافتی های مازاد، به همین منظور و در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری و پاسخ به خواسته‌های مردم مبنی بر اجرای صحیح و کامل قانون و برخورد با افراد سودجو و فرصت طلب و همچنین گزارش واضح و شفاف مرکز پژوهش‌های مجلس، دیوان محاسبات ، کمیسیون اصل نود و سایر دستگاه‌های نظارتی و تاکید سران سه قوه طرح حاضر جهت تحقق اهداف مذکور با قید یک فوریت به مجلس شورای اسلامی تقدیم می‌گردد.
 
خبرگزاری خانه ملت در گفتگو با کارشناسان حقوقی و قضایی، کارشناسان سیاسی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به بررسی  تصویب "یک فوریت طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور" پرداخته است.
 
نماینده مردم پلدختر:
 
مجلس باید نقش اساسی در برطرف کردن دغدغه رهبری پیرامون حقوق های نجومی داشته باشد

 
سید حمید رضا کاظمی نماینده مردم پلدختر و عضو کمیسیون شوراها وامور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص تصویب "یک فوریت طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور" اظهار داشت : با توجه به اینکه موضوع برخورد با پرداخت های غیر متعارف جزء مطالبات و مورد تاکید مقام معظم رهبری می باشد، نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید در این مسئله نقش خود را به خوبی در حوزه قانون گذاری و نظارت ایفا کنند.
 
وی با تاکید بر اینکه باید قوانین مناسب وضع کرد تا از دست اندازی و سوء استفاده از بیت المال توسط سودجویان جلوگیری به عمل آید، گفت: مطمئنا می توان با اتخاذ راهکارهای قانونی و جلوی برخی افراد و دستگاه های که از به دنبال ارتزاق غیر قانونی از پول کشور و مملکت هستند ایستادگی کرد.
 
کاظمی با بیان اینکه هیج فرد و گروهی در اطاعت و انجام قانون از دیگران مستثنی نبوده وهمه باید به قوانین موجود کشور احترام بگذارند، تصریح کرد: باید نسبت به انجام قوانین و برداشت ها و پرداخت ها از بیت المال دقت نظر بیشتری به خرج داد ، تا عده ای با دور زدن قوانین به دنبال منافع شخصی خود نباشند.
 
نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس با جدیت و با استفاده از بازوهای نظارتی خود این پرونده را تا زمان رسیدن به نتیجه  پیگیری خواهد کرد، بیان داشت: پرداخت های بالا خارج از ضوابط قانون خدمات کشوری صورت گرفته، البته نقص های قانون خدمات کشوری و سایر قوانین که روزنه هایی برای فرار ایجاد کرده که نمایندگان در طرح ذکر شده به دنبال رفع آن می باشند.

  مجلس به دنبال مقابله جدی با حقوق‌های نجومی/ کام مردم هنوز به اعمال قانون برای نجومی بگیران شیرین نشده است
 
وی با بیان اینکه مفاسد مالی درخصوص فیش‌های نجومی باید با برخورد قاطع جبران شود،ادامه می‌دهد:برخورد قاطع با دریافت کنندگان چنین حقوق‌هایی و همچنین بازگرداندن بیت‌المال به خزانه یکی از راه های ترمیم اعتماد مردم است.
 
کاظمی با تأکید براینکه دور زدن قانون اساسی و زیرپا گذاشتن آرمان‌های انقلاب با هر شکل فریبکارانه‌ای حتی اگر ظاهر قانونی داشته باشد، فاقد مشروعیت است افزود: بنابراین افرای که می‌گویند پرداخت این حقوق‌ها قانونی بوده،از مفاد قانون اساسی بی‌خبر و با آرمان‌های انقلاب بیگانه هستند.
 
 
 
نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس:
 
عده ای با استفاده از خلاء های قانونی به دنبال غارت بیت المال هستند/ فساد اقتصادی پنهانی در دستگاه های دولتی بوجود آمده است
 
احمد سالک نماینده مردم اصفهان و نائب رئیس کمیسیون فرهنگی  مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری میزان پیرامون تصویب "یک فوریت طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور"، بیان داشت: مجلس شورای اسلامی باید نسبت به فرمایشات و دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص حقوق های نجومی اقدام عملی و مناسبی انجام می داد که این طرح می تواند، اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهد.

  مجلس به دنبال مقابله جدی با حقوق‌های نجومی/ کام مردم هنوز به اعمال قانون برای نجومی بگیران شیرین نشده است
 
وی با بیان اینکه این طرح یک نوع اقدام قانونی برای جلوگیری از برداشت های غیر قانونی و خارج از عرف از بیت المال و حق الناس می باشد، تصریح کرد: اجرای دقیق این قانون مطمئنا می تواند دغدغه و سئوالات مردم در خصوص رفع این بی اعتمادی بوجود آمده را پاسخ دهد و باعث جلب مجدد اعتماد جامعه شود.
 
نماینده مردم اصفهان با تاکید بر اینکه برای پرداخت حقوق ها باید یک عدالتی در میان باشد و بی حساب و کتاب به برخی حقوق پرداخت نشود، گفت: متاسفانه در دستگاه های اجرای یک فساد پنهان وجود دارد و  عده ای با استفاده از خلاء ها به دنبال غارت بیت المال هستند که این امر باعث نارضایتی عمومی مردم شده است.
 
نائب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت باید نسبت به مبارزه جدی با رشوه خواری و ویژه خواری در دستگاه های دولتی و نیمه دولتی برخورد جدی داشته باشد و با نظارت قاطعا راه را برای این سوء استفاده گران ببندد.
 
وی افزود: مطمئنا طرح مجلس در صورت موافقت و تصویب نمایندگان و در صورت اجرای دقیق و بدون برداشت سلیقه ای می تواند جلوی بسیاری از ناهنجاری ها و چپاول های بیت المال را بگیرد.
 
نماینده مردم اصفهان با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که مورد وفاق بین تمامی قوای کشور است بحث حقوق‌های نامتعارف و نجومی است که هجمه بزرگی به ارزش‌ها نظام وارد کرده است، گفت: بلاتکلیفی در برخورد و مقابله با این موضوع باعث نگرانی مردم جامعه شده و باید تصمیم قاطعی در این خصوص اتخاذ گردد.
 
حجت الاسلام سالک با اشاره به موج نارضایتی از حقوق های نجومی که در بین مردم به وجود آمده، گفت: این ملت برای حفظ نظام خون و شهید داده اند و نمی توانند این گونه مسائل را تحمل کنند، مردم تحمل یک لحظه شنیدن این بی عدالتی راندارند، دلیل آن این است که با قناعت و سختی دست و پنجه نرم کرده اند، ولی حالا عده ای به راحتی حقوق های نجومی می گیرند.
 
 
 
نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی:
 
باید با قانونی جامع جلوی همه اعمال سلیقه ها در حقوق های نجومی گرفته شود

 
محمد کاظمی نماینده مردم ملایر و نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت پیرامون تصویب "یک فوریت طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور"، با بیان اینکه هر قانونی اگر به خوبی اجرای و بر آن نظارت شود مطمئنا می تواند عامل خیر و برکت برای کشور باشد، بیان داشت : با توجه به دغدغه های مقام معظم رهبری در خصوص حقوق های نجومی و پرداخت های غیر متعارف، نیاز است با تصویب قانونی جامع از سوء استفاده های دیگر جلوگیری کرد .

 مجلس به دنبال مقابله جدی با حقوق‌های نجومی/ کام مردم هنوز به اعمال قانون برای نجومی بگیران شیرین نشده است
 
 
وی با بیان اینکه خلاء های قانونی بوجود آمده باعث شده که برخی افراد با دنبال منافع شخصی و گروهی خود اقدام به سوء استفاده کرده و با پرداخت های نجومی زمینه دلخوری و ناراحتی مردم و رهبری را فراهم آورند، تصریح کرد: باید با تصویب قوانین محکم و بدور از هرگونه سیاسی بازی نسبت به تضییع بیت المال اقدام کرد.
 
نائب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با تاکید بر اینکه مسلما اگر طرح مجلس با صورت کامل و جامع باشد می تواند منافذ و خلاء های سوء استفاده ها را بگیرد، گفت: باید همگی تلاش کنیم تا این دغدغه مقام معظم رهبری و مردم را از میان برداریم و دیگر شاهد پرداخت های نجومی و غیر عادی در دستگاه های دولتی و نیمه دولتی نباشیم.
 
حقوق های نجومی باعث بی اعتمادی مردم به نظام شد/باید با قوانین دقیق و محکم جلوی چپاول بیت المال را گرفت
 
محمدحسن آصفری کارشناس مسائل سیاسی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص تصویب "یک فوریت طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور" در مجلس شورای اسلامی، بیان داشت: اعلام خبر برداشت ها و پرداخت های نجومی از بیت المال توسط برخی افراد یکی از مسائل مهمی بود که طی ماه های گذشته باعث دلخوری جامعه و از طرف مورد دغدغه و نگرانی مقام معظم رهبری شد.
 
وی با بیان اینکه پرداخت رقم های نامتعارف و بالا به برخی از مدیران همسو با دولت سبب شد تا یک حس بی اعتمادی مردم به نظام بوجود بیاید، اظهار داشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی باید با تصویب قوانین لازم جلوی هرگونه سوء استفاده را بگیرند، البته برای این موضوع قوانین مناسب هم وجود دارد ولی عده ای سعی در قانونی جلوه داده این مسئله دارند.
 
نماینده دور نهم مجلس با انتقاد از گزارش دیوان محاسبات در خصوص حقوق های نجومی و بازگشت آنها به بیت المال ، گفت: این آمارها غیر قابل قبول است ، چرا که مطمئنا افراد بی شماری حقوق های غیر متعارف و نجومی دریافت کرده اند و باید با آنها برخورد قانونی صورت بگیرد.

  مجلس به دنبال مقابله جدی با حقوق‌های نجومی/ کام مردم هنوز به اعمال قانون برای نجومی بگیران شیرین نشده است
 
عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس نباید به راحتی از کنار موضوع حقوق های نجومی بگذرد، گفت: باید با تصویب قوانین مناسب برخورد جدی با افرادی که به دنبال چپاول بیت المال هستند صورت بگیرد و اجازه تکرار این وقایع و نگرانی مردم داده نشود.
 
 
 
اسماعیل کوثری:
 
برداشت های سلیقه ای و حزبی عامل حقوق های نجومی بود/ مجلس باید جلوی اعمال سلیقه ها و پرداخت های بیش از حد قانونی را بگیرد
 

اسماعیل کوثری نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص تصویب "یک فوریت طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور" توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مصوبه سابق مجلس مبنی بر اینکه بالاترین حقوق دریافتی در دستگاه ها باید حداکثر 7 برابر پایین ترین دستمزد باشد، اظهار داشت: مطمئنا بر اساس قانون دریافت بیش از این مبلغ در هر پست و مقامی خلاف قوانین بوده است و باید با دریافت کنندگان این حقوق ها برخورد قانونی و قضایی صورت بگیرد.

  مجلس به دنبال مقابله جدی با حقوق‌های نجومی/ کام مردم هنوز به اعمال قانون برای نجومی بگیران شیرین نشده است
 
وی مقصر اصلی بحث حقوق های نجومی را رئیس سازمان مدیریت، برنامه ریزی و بودجه و وزیر اقتصاد دانست که با اعمال سلیقه های شخصی راه را برای سوء استفاده برخی باز گذاشتند و افزود: برداشت ها و پرداخت های خارج از چارچوب قانونی به هر نحوی خلاف بوده و باید با مسببان آن برخورد لازم صورت بگیرد.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس با تصویب نهایی این طرح می تواند گام بسیار مناسب و خوبی برای جلوگیری از دست اندازی ها به بیت المال ایجاد کند، تصریح کرد: مجلس باید جلوی اعمال سلیقه ها و پرداخت های بیش از حد قانونی را بگیرد و به هیچ فردی اجازه ندهد که فراتر از قانون عمل کند.
 
وی با تاکید بر اینکه عامه مردم و افکار عمومی به هیچ عنوان دریافت حقوق های نجومی برخی مدیران و مقامات دولتی و نیمه دولتی را نمی پذیرد، گفت: قوه قضائیه هم باید بدون تعارف و مماشات با نقض کنندگان این قانون برخورد  قانونی لازم و محاکمه این افراد  را انجام دهد.
 
نماینده سابق مردم تهران با بیان اینکه پیگیری برخورد با حقوق های نجومی مطالبه جدی از سوی مردم است که باید جلوی دریافت حقوق های غیرمتعارف از سوی مسئولان گرفته شود، بیان داشت:   
 
 
 
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس:
 
برخی به دنبال برداشت های خلاف واقع از قوانین کشور هستند/ حقوق های نجومی دور زدن قانون در مقابل دیدگان ملت مظلوم بود

 
 حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت پیرامون تصویب "یک فوریت طرح حقوق و دستمزد مدیران و مقامات کشور" در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، گفت: مطمئنا این طرح می تواند کمک فراوانی به مسئولان دولتی و قضایی کشور برای سوء استفاده کنندگان از خلاء های قانونی باشد و مردم بار دیگر شاهد اینگونه پرداخت های غیر متعارف و نگران کننده نباشند.
 
وی با تاکید براینکه باید نظارت جدی و مناسب برای اجرای صحیح قوانین از سوی نهادهای نظارتی صورت بگیرد، گفت: برخی به دنبال برداشت های خلاف واقع از قوانین کشور هستند و سعی می کنند با دور زدن  قانون و کلاه گذاشتن بر سر مردم حقوق ها و برداشت های نجومی از بیت المال داشته باشند.

مجلس به دنبال مقابله جدی با حقوق‌های نجومی/ کام مردم هنوز به اعمال قانون برای نجومی بگیران شیرین نشده است
 
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بر اساس این طرح تمام افرادی که خارج از قوانین و چارچوب ها حقوق دریافت می کنند مجرم بوده و باید با آنها به طور جدی برخورد شود، تصریح کرد: متاسفانه برخی با تفسیر قانون به نفع خود سعی در تبرئه کردن افرادی را دارند که این حقوق های غیر متعارف و نجومی را دریافت کرده اند که باید به این اعمال سلیقه ها پایان داد.
 
وی با تاکید بر اینکه باید همه پرداختی ها به عنوان حقوق و مزایا مبنای قانونی داشته باشد، گفت: نباید اجازه داد که مجرمان پول های گزاف و نجومی بگیرند و بعد خیلی راحت از کنار مردمی که به سختی به دنبال تامین مخارج زندگی خود هستند، گذر کنند.
 
نماینده مردم رباط کریم وی با بیان اینکه معتقدم در طرح مذکور هم به مباحث مربوط به دریافتی‌ها و استرداد وجوه به خوبی اشاره شده و ضروری است به آن توجه شود، تصریح کرد: باید تمامی راهکارها و اقدامات لازم صورت گیرد تا پیگیر تخلفات انجام شده در پرداخت حقوق های غیر متعارف برخی از اشخاص باشیم.
 
وی افزود: از نظر ما دریافت و پرداخت حقوق های نجومی یک تخلف بزرگ محسوب می شود و افرادی که این حقوق ها را دریافت کرده اند در واقع سوء استفاده کرده و متخلف محسوب می شوند و باید طبق قانون کلیه اموال را به بیت المال بازگردانند.
منبع: خانه ملت
اخبار مرتبط
برچسب ها: فیش ، حقوقی ، نجومی ، دولت ، مدیران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر