کد خبر: ۱۰۰۴۱۳
تاریخ انتشار: ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۱
این گروه به دلیل حضور تیم‌های برتر آسیا و آفریقا در کنار دو قدرت فوتبال اروپا و جهان؛ یعنی اسپانیا و پرتغال به‌عنوان مدعی صعود به مراحل بالاتر و قرار گرفتن در جمع 4 تیم پایانی جام، از همان ابتدا و پس از قرعه‌کشی، گروه مرگ نام گرفت.
جمهوریت؛ نگاهی به وضعیت گروه‌های هشت‌گانه جام جهانی 2018 روسیه ؛ گروه B: یوزپلنگ‌های ایرانی در گروه مرگ

علی جباری نیکو - جمهوریت ؛ در گروه B مسابقات جام جهانی 2018 روسیه تیم ملی فوتبال کشورمان با سه تیم اسپانیا، پرتغال و مراکش همگروه است که هر سه تیم یاد شده از از منطقه جغرافیایی تنگه جبل‌الطارق هستند. این گروه به دلیل حضور تیم‌های برتر آسیا و آفریقا در کنار دو قدرت فوتبال اروپا و جهان؛ یعنی اسپانیا و پرتغال به‌عنوان مدعی صعود به مراحل بالاتر و قرار گرفتن در جمع 4 تیم پایانی جام، از همان ابتدا و پس از قرعه‌کشی، گروه مرگ نام گرفت. هردوی این تیم‌ها با در اختیار داشتن ستاره‌های درخشانی از آسمان فوتبال جهان، سابقه قهرمانی در مسابقات جام ملت‌های اروپا را دارا بوده و اسپانیا از عنوان قهرمانی جهان در سال 2010 نیز برخوردار است.


تیم ملی فوتبال پرتغال که در سال‌های 1966 و 2006 به مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های جام جهانی راه یافته و عنوان قهرمانی در مسابقات یورو 2016 را نیز یدک می‌کشد، امیدوار به تکرار افتخارات گذشته است که البته این تیم با حضور مدعیانی چون آلمان، برزیل، اسپانیا، آرژانتین و حتی فرانسه، کار سختی در پیش خواهد داشت. خود پرتغالی‌ها نیز با اشاره به گروه دشواری که در آن قرار دارند این نکته را یادآور شده‌اند که تیم کشورشان در میان سایر مدعیان از شانس کمتری برای کسب عنوان قهرمانی برخوردار است.

نگاهی به وضعیت گروه‌های هشت‌گانه جام جهانی 2018 روسیه ؛ گروه B: یوزپلنگ‌های ایرانی در گروه مرگ

"کریستیانو رونالدو" و یارانش با هدایت "فرناندو سانتوس" در مرحله انتخابی جام جهانی در قاره اروپا با 9 پیروزی و تنها یک شکست به‌عنوان تیم از گروه خود صعود کرده و راهی رقابت‌های جام جهانی روسیه شده است. پرتغالی‌ها که با سرمربیگری سانتوس توانستند به مقام قهرمانی یورو 2016 دست یابند و مهمترین افتخار تاریخ فوتبال کشور پرتغال را کسب نمایند، حالا رویای تصاحب عنوان قهرمانی جهان را در سر می‌پرورانند و به دنبال کسب افتخارات بیشتر برای فوتبال کشور خود هستند. اما " سانتوس" سرمربی این تیم به دور از احساسات و با تکیه بر واقع‌بینی صحبت کرده و معتقد است که تیمش در میان مدعیان اصلی عنوان قهرمانی جهان نیست. او در گفتگویی، ضمن تأکید بر اهمیت حضور "رونالدو" و نقش محوری این بازیکن در تیم پرتغال و همگروهی تیم تحت هدایتش با اسپانیا، مراکش و ایران عنوان کرد که گروه دوم دشوارترین و پُرچالش‌ترین گروه جام جهانی روسیه بوده و تیم‌ فوتبال اسپانیا نیز مدعی اصلی و اول صعود از گروه است. او در ادامه از ایران و مراکش به‌عنوان تیم‌هایی یاد کرده که نباید دست کم گرفته شوند و تأکید کرده که پرتغال در مقابل این دو تیم کار ساده‌ای پیش رو نخواهد داشت. همچنین فرناندو سانتوس، از "کارلوس کی‌روش" سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران به‌عنوان یکی از باتجربه ترین مربیان این دوره از جام جهانی یاد کرده است.  


"کریستیانو رونالدو" کاپیتان سلسائوی اروپا نیز پیرامون حضور تیم کشورش در جام جهانی گفته که پرتغال شانس اول قهرمانی نبوده و اسپانیا، برزیل، آلمان و آرژانتین به مراتب شانس بیشتری نسبت به سایر تیم‌ها برای کسب عنوان قهرمانی جهان دارند و تیم کشورش به لحاظ برخورداری از بخت قهرمانی، پس از این تیم‌ها قرار دارد. کاپیتان پرتغال معتقد است که تیمش ابتدا باید بر روی تیم‌های همگروه خود تمرکز کرده و سپس به موفقیت در مراحل بالاتر بیاندیشد.

تیم ملی فوتبال اسپانیا، دیگر تیم حاضر در این گروه است. ماتادورها که با در اختیار داشتن ستاره‌هایی چون دخیا، کارواخال، راموس، پیکه، بوسکتس، اینیستا، سیلوا، ایسکو و دیگو کاستا، قدرت اول این گروه و از مدعیان جدی کسب عنوان قهرمانی جهان به حساب می‌آیند، در دوره‌ای که روی نیمکت مربیگری خود تغییراتی ایجاد کردند، با افت کوتاه مدتی روبرو شدند. آنها علیرغم اینکه در جام جهانی 2010 عنوان قهرمانی را بدست آوردند، اما در جام جهانی 2014 برزیل خوب ظاهر نشده و موفقیتی کسب نکردند. در این فاصله زمانی، گروهی از کارشناسان و تحلیلگران رشته فوتبال، بحث پایان یافتن دوران برتری فوتبال اسپانیا در سطح بین‌المللی را مطرح کردند. اما ماتادورها خیلی زود سازمان تیمی گذشته خود را بدست آورده و با هدایت "خولن لوپتگی" جوان خود را به مرز آمادگی سال‌های گذشته رسانده‌اند. این تیم چندی پیش و در یک دیدار دوستانه به دیدار آرژانتین رفته و با زدن شش گل به این تیم و دریافت تنها یک گل، شکست سنگینی را به این تیم مدعی و صاحب سبک تحمیل کرده و برای تمامی تیم‌های حاضر در جام جهانی روسیه خط و نشان کشید. اسپانیایی‌ها با نزدیک شدن به آغاز جام جهانی، در دیدارهای دوستانه دیگری نیز که برگزار کردند بسیار درخشان و بی عیب و نقص در زمین مسابقه ظاهر شده و با ارائه فوتبالی زیبا، روان و منظم، خود را به‌عنوان یکی از جدی‌ترین بخت‌های قهرمانی جهان مطرح نموده‌اند.
نگاهی به وضعیت گروه‌های هشت‌گانه جام جهانی 2018 روسیه ؛ گروه B: یوزپلنگ‌های ایرانی در گروه مرگ
"خولن لوپتگی" سرمربی جوان لاروخا (لقب تیم ملی اسپانیا) پس از مشخص شدن حریفان تیم ملی کشورش در گروه B این مسابقات، پیرامون شرایط این گروه صحبت کرده و ضمن یاد کردن از پرتغال به‌عنوان قهرمان قاره سبز و سخت‌ترین حریف تیمش، از تیم ملی فوتبال کشورمان به‌عنوان تیمی ترسناک یاد کرده و یادآور شده که ایران و مراکش را نیز نباید دست کم گرفت و به آسانی از کنار نامشان عبور کرد.

یکی دیگر از تیم‌های حاضر در این گروه، تیم فوتبال مراکش است که به شیرهای اطلس شهرت داشته و نخستین حریف تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه خواهد بود. این تیم با برخورداری از یک ساختار دفاعی قدرتمند به‌عنوان یکی از بهترین تیم‌های آفریقایی حاضر در جام جهانی بوده و از روحیه شکست ناپذیری بالایی برخوردار است. به لحاظ سابقه نیز باید گفت که مراکشی‌ها در جریان جام جهانی 1986 که به میزبانی کشور مکزیک برگزار شد بسیار خوب و قابل قبول ظاهر شده و نخستین تیم آفریقایی لقب گرفتند که در رقابت‌های جام جهانی به پیروزی دست یافته و توانسته‌اند از مرحله گروهی صعود کنند.

نگاهی به وضعیت گروه‌های هشت‌گانه جام جهانی 2018 روسیه ؛ گروه B: یوزپلنگ‌های ایرانی در گروه مرگ
مراکشی‌ها در بازی‌های مرحله انتخابی جام جهانی 2018 روسیه در قاره خود با تیم‌هایی چون ساحل عاج، مالی و گابن همگروه بودند و در رویارویی‌های خود بدون آنکه گلی دریافت کنند تمامی این تیم‌ها را شکست داده و با روحیه‌ای خوب و امیدواری به کسب موفقیت‌های بیشتر، گام به رقابت‌های جام جهانی روسیه گذاشته‌اند. این تیم چندی پیش توانست در رقابت‌های جام ملت‌های آفریقا نیز با تیم دوم خود به مقام قهرمانی دست یابد و در حال حاضر از شرایط مناسبی برخوردار است. انتظار می‌رود مراکشی‌ها در روسیه حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند و علیرغم اینکه در یکی از سخت‌ترین گروه‌های جام جهانی قرار گرفته‌اند، با توجه به جایگاهی که به‌عنوان یک تیم آفریقایی در سطح بین‌المللی داشته و در میان قدرت‌های فوتبال دنیا چیزی برای از دست دادن ندارند، در این رقابت‌ها بدون فشار و استرس بازی کنند.

"هروه رنار" سرمربی فرانسوی تیم ملی فوتبال مراکش که در میان فوتبالدوستان این کشور آفریقایی از محبوبیت بالایی برخوردار است، در مصاحبه‌های خود با اشاره به این نکته که در گروه سختی قرار گرفته‌اند، عنوان کرده است که مسئولین فوتبال مراکش تدارک ویژه‌ای برای حضور قدرتمند در جام جهانی دیده‌ و برنامه‌ریزی دقیق و مناسبی انجام داده‌اند. او گفته است که تیم تحت هدایتش در جام جهانی 2018 روسیه چیزی برای از دست دادن نداشته و با آمادگی کامل در این مسابقات حضور پیدا کرده است. "هروه رنار" تأکید کرده است که تیمش با هدف بدست آوردن نتایج خوب و شگفت‌انگیز، بدون استرس و فارغ از فشارهای روحی و روانی، تمام توان خود را در روسیه به نمایش خواهد گذاشت.

تیم ملی فوتبال مراکش به لحاظ برخورداری از بازیکن نیز شرایط مناسبی داشته و از مُهره‌های تأثیرگذاری بهره می‌برد. بسیاری از بازیکنان این تیم آفریقایی در لیگ‌های کشورهای اروپایی توپ زده و می‌درخشند. از میان ستاره‌های مراکشی می‌توان به "مهدی بن عطیه" کاپیتان این تیم اشاره کرد که در تیم "یوونتوس" ایتالیا توپ می‌زند. همچنین "اشرف حکیمی" بازیکن ارزشمند مراکشی دیگری است که عضو تیم "رئال مادرید" اسپانیا می‌باشد. علاوه بر این دو بازیکن، می‌توان به حضور مُهره‌های دیگری چون منیر محمد، کریم الاحمدی، حکیم زیاش، سفیان آمرابات، نورالدین آمرابات، یاسین ایوب، سفیان بوفال، خالد بوطیب و ایوب الکعبی نیز در تیم مراکش اشاره کرد که هر کدام به‌عنوان وزنه‌ای برای تیم کشورشان عمل کرده و جایگاه ویژه‌ای به لحاظ تأثیرگذاری در این تیم داشته و در فهرست نهایی "هروه رنار" برای حضور در جام جهانی قرار دارند.
لازم به ذکر است که مراکشی‌ها از مدتها پیش، درخواست میزبانی مسابقات جام جهانی سال 2026 را نیز به فیفا داده‌اند و به انتخاب کشورشان به‌عنوان میزبان این رقابت‌ها از سوی فیفا در تاریخ 13 ژوئن و یک روز پیش از آغاز جام جهانی 2018، بسیار امیدوارند. البته آنها برای گرفتن این عنوان، باید با کشورهای کانادا، آمریکا و مکزیک که بطور مشترک درخواست میزبانی جام جهانی 2026 را داده‌اند رقابت کنند.    

یوزپلنگ‌های ایرانی، آخرین تیم حاضر در گروه مرگ رقابت‌های جام جهانی 2018 روسیه هستند. تیم ملی فوتبال کشورمان برای پنجمین بار در تاریخ رقابت‌های جام جهانی و برای دومین دوره متوالی به مرحله پایانی این مسابقات راه یافته است. یوزها پس از صعود از گروه خود در دور اول انتخابی جام جهانی، در دور دوم این رقابت‌ها، در گروه A آسیا رتبه نخست را بدست آورده و به‌عنوان برترین تیم آسیایی، با اقتدار به جام جهانی 2018 روسیه راه پیدا کردند.

نگاهی به وضعیت گروه‌های هشت‌گانه جام جهانی 2018 روسیه ؛ گروه B: یوزپلنگ‌های ایرانی در گروه مرگ

شاگردان "کارلوس کی‌روش" اما با قرار گرفتن در گروه مرگ جام جهانی در کنار تیم‌های بزرگ و قدرتمند اسپانیا، پرتغال و مراکش، کار بسیار سختی در پیش دارند. آنها در جریان رقابت‌های انتخابی در قاره آسیا با خوردن تنها دو گل آن هم در آخرین دیدار، بهترین خط دفاعی را در میان سایر تیم‌ها داشته و نشان دادند که در زمان دفاع و حمله، بسیار منظم و با برنامه ظاهر می‌شوند و برتری خود را چه به لحاظ عددی و چه به لحاظ سبک بازی، بر حریف دیکته می‌کنند.

حال، با توجه به نمایش‌های بی‌نظیر ایرانی‎ها در بازی‌های چند سال اخیرشان و با در نظر گرفتن عملکرد تیمی بسیار خوب آنها در خطوط مختلف بویژه خط دفاع، همگان، انتظار بیشتری از این تیم نسبت به دوره‌های پیشین حضورش در جام‌های جهانی داشته و منتظر نمایش‌هایی کم نقص و خلق شگفتی از جانب آنها می‌باشند. با دقت در سبک بازی چند سال اخیر یوزهای ایرانی و نوع عملکرد آنها در خطوط مختلف مستطیل سبز، می‌توان پیش‌بینی کرد که این تیم در جام جهانی روسیه نیز همین شیوه را پیش گرفته و با ارائه بازی‌هایی محتاطانه و دفاع بی‌نقص از دروازه خود، چشم به ضد حمله و روزنه‌های خط دفاعی حریف در لحظات غافلگیرکننده داشته باشد.

نگاهی به وضعیت گروه‌های هشت‌گانه جام جهانی 2018 روسیه ؛ گروه B: یوزپلنگ‌های ایرانی در گروه مرگ
سرمربی تیم ملی کشورمان با توجه به موقعیت تیم ایران در میان سایر تیم‌های حاضر در مرحله نهایی جام جهانی در گفتگوهای خود ضمن ابراز امیدواری به ادامه روند حرکتی مثبت تیم ایران عنوان کرده است که کار برای تیم تحت هدایتش در این مسابقات، بسیار دشوار است. او از رویارویی با مراکش در نخستین دیدار، به‌عنوان یک بازی سخت، مهم و کلیدی برای ایران یاد کرده و اسپانیا و پرتغال را نیز تیم‌هایی ویژه و بسیار قدرتمند خوانده است.

تیم ایران در جام جهانی روسیه از بازیکنان ارزشمندی چون سردار آزمون، علیرضا جهانبخش، مهدی طارمی، اشکان دژاگه، رضا قوچان نژاد، کریم انصاری‌فرد، سامان قدوس، احسان حاج‌صفی، مسعود شجاعی، وحید امیری، رامین رضاییان، پژمان منتظری، سعید عزت‌اللهی و میلاد محمدی برخوردار است که بسیاری از آنها در خارج از ایران توپ می‌زنند و از مُهره‌های تأثیرگذار کارلوس کی‌روش محسوب شده و به گفته خود کی‌روش همگی بسیار آماده و باانگیزه بوده و از تعهد بالایی برخوردار می‌باشند.

مربی پرتغالی کشورمان معتقد است که با توجه به حضور بسیاری از بازیکنان تیم ملی ایران در لیگ‌های اروپایی و عملکرد فوق‌العاده آنها، استخوان‌بندی اصلی تیمش را بازیکنان ایرانی شاغل در لیگ‌های کشورهای اروپایی تشکیل داده و برنامه‌های آماده‌سازی و تاکتیکی خود را با محوریت آنها طراحی و اجرا خواهد کرد.

به این ترتیب می‌توان گفت که گروه مرگ این مسابقات با حضور ماتادورهای اسپانیا، سلسائوی اروپا، شیرهای اطلس و یوزهای ایرانی، سخت‌ترین و پُرچالش‌ترین گروه جام جهانی 2018 روسیه خواهد بود. بازی‎‌های مربوط به این گروه در روز 25 خرداد با تقابل ایران و مراکش و سپس رویارویی اسپانیا و پرتغال آغاز می‌شود. در تاریخ 30 خردادماه و در دومین روز مسابقات این گروه، تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل یکی از بهترین تیم‌های حال حاضر جهان یعنی اسپانیا قرار خواهد گرفت و پرتغال نیز به دیدار مراکش خواهد رفت. در روز پایانی مسابقات گروه B در تاریخ 4 تیرماه نیز یوزهای ایرانی پس از 12 سال بار دیگر به مصاف کریستیانو رونالدو و یارانش یا همان سلسائوی اروپا رفته و ماتادورهای اسپانیا مقابل شیرهای اطلس به میدان خواهند رفت.

اخبار مرتبط
برچسب ها: علی جباری نیکو
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
روی خط خبر